НЕ ТЕРЕВЕНИТИ АЛЕ РОБИТИ

Критика, рецензії > Дитяча книга

НЕ ТЕРЕВЕНИТИ АЛЕ РОБИТИ

Ольга Рєпіна | 23.05.16 9:47:42

Заржицька Еліна. Китеня Тимко. Частина 1 / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2015. − 64 с.: іл.
Заржицька Еліна. Китеня Тимко. Частина 2 / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2015. − 64 с.: іл.
Заржицька Еліна. Китеня Тимко і кальмар Архітеутис / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2015. − 64 с.: іл.
Заржицька Еліна. Китеня Тимко. Подорож до Австралії / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2016. − 64 с.: іл.
Заржицька Еліна. Китеня Тимко та Морська Зірочка / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2016. − 64 с.: іл.
Заржицька Еліна. Китеня Тимко. Останній бій / Е. Заржицька. – Харків: «Талант», 2016. − 64 с.: іл.


«Тепер не затримають нас
ані штиль,
ані застояна вода!
Ла-ла-ла!»

(Еліна Заржицька)


Сучасній дитячий українській літературі вже багато років, і можна з упевненістю сказати, що морської тематики у творах українських авторів не так вже й багато. Тим цінніший факт виходу в харківському видавництві «Талант» серії із шести книг Еліни Заржицької, в яких ця тематика відображена повною мірою. І відображена талановито.
Якщо б я не знала пані Еліну, то подумала б, що книгу написав якийсь науковець, що півжиття подорожував морями із суто науковими цілями, а потім, вирішивши змінити профіль, у казковій формі, але професійно, розповів сучасним дітлахам, що то є море-океан та його мешканці.
До речі, це дуже важливо – знайомити дітей з навколишнім світом і різноманіттям його проявів очима різних людей, бажано позитивно налаштованих для передачі свого досвіду молодшому поколінню. У даному випадку цей аспект особливо значущий, оскільки світ сучасного дитинства і так обмежений нашими дорослими діями. До того ж, вираження у текстах позитивної життєвої позиції у наш час річ не менш дефіцитна, ніж, припустимо, оптимізм. Тому так впевнено Елина Заржицька завойовує свій сегмент суспільної уваги та любові в читача з книгою про китеня Тимка та його найкращого друга – капітана Хвалька-Теревенька.
Завжди казала, що талант організатора у сучасній дитячий літературі не менш необхідний, ніж просто талант письменника. Написала «просто талант» й посміхнулась. Як багато людей при відсутності інституту літературної критики зараз вважають себе талановитими! Але це окрема розмова, не притаманна творчості пані Еліни. Дійсно, поряд зі справжнім літературними можливостями автор має смак менеджера: до спілкування з дітьми, батьками, педагогами – задля проведення правильно організованих презентацій та самопрезентацій. Причому, авторка робить це з фантазією, коли готуються для дітей вистави, яскраво організовані зустрічі, використовуються щодо спілкування з аудиторією Іnternet, Skype та інші можливості сучасного зв’язку.
У цій важливій справі авторці з задоволенням допомагають і бібліотеки, і видавництво «Талант»! У Львові, на презентації книги, Еліна Заржицька одягнулася у матроський кітель та кашкет із якорями, а «підтримували» цей своєрідний message іграшковий китеня Тимко та корабель капітана Теревенька. А в Дніпропетровській обласній дитячий бібліотеці фахівці влаштували для дітей справжню виставу с музикою та співами. Також з уважністю вікового психолога спостерігаю в Network, як діти малюють китеня, ліплять із пластиліну мешканців океану, пишуть листи, що потрапляють до авторки і, як я знаю, на тлі цього вібувається особисте листування з маленькими пошановувачами книги та авторами малюнків.
На даний момент очевидно, що зусилля пані Еліни дали свої плоди: діти полюбили героїв книги. А що може бути дорожчим для автора? А ви знаєте, що дітей не можна заставити полюбити просто так. Діти дуже чутливі до дворушництва й лже-щирості, і ніколи не посміхнуться фальшивій людині чи казці. І тільки казка, яка завжди підкреслює прагнення дитини до внутрішньої свободи, самопізнання, органічно вписується в сучасний соціальний простір, розкриває перед дитиною потенціал необмежених можливостей для розвитку особистості, – викликає емоційну реакцію, що згодом перетворюється на особистісні компоненти дорослішання.
Дійсно, коли у ранньому віці дитина знайомиться з дитячою літературою, це з початку тільки відображення батьківських смаків – тільки батьки обирають перші казки, які слухає їх малеча. Але потім починають формуватися власні «казкові інтереси» малюка, й він вже може сам показати чи замовити книжку, яку бажає послухати. Причому може це робити навіть у дуже ранньому віці, бо раніше, ніж почати розмовляти, дитина слухає.
Як і нам, дорослим, нашим дітям подобається різна література: одному – віршики, іншому – маленькі казочки, ще комусь – широкі полотна з розгорнутою в часі перспективою. Твори ж Еліни Заржицької читають усі, бо вона надає можливість дитині сприйняти текст, у якому немає простору, суб’єктивно понівеченого негативним сприйняттям дорослого. Немає того, що зветься «підрубані крила» дитинства. І це великий приклад для батьків. Я завжди наполягаю: якщо ви були щасливим/нещасливим малюком – при будь-якому з цих варіантів надайте своїй дитині можливість відчути радість справжнього дитинства.
Тому рекомендую твори Еліни Заржицької для читання з дітьми: вона добре володіє специфічним секретним кодом, який робить її казки, і особливо повість «Китеня Тимко», однаково цікавими для дітей різного віку. Тому що авторка, як я вже наголошувала, з прискіпливістю невіддільного вченого і поетикою справжнього позитивіста вводить дітей до життя.
Той, хто бере в руки «морську» книжку Еліни Заржицької, ніби чарівною паличкою розсовує перед собою глибини океану і занурюється в новий для нього світ рифів, коралів, чудернацьких морських мешканців, в якому реальні події життя дуже природно поєднуються з казкою. Фантазійність сюжету авторки надає змогу через своєрідний казковий антропоморфізм (приписування якостей людини тваринам) пізнати нові місця, характеристики людей у спілкуванні, особливості вирішення конфліктів та комунікації у групі та сімʹї, і використовувати опанований текст для роздумів через для споглядання красоти морських глибин та рефлексію щодо стосунків головних героїв.
А маленький китеня Тимко, навколишній світ якого населений незвичайними явищами та істотами, надає дітям прикладу, як поводитися у надзвичайних ситуаціях чи просто товаришувати. Хоча у цьому йому справно допомагають мама, друзі та капітан Хвалько-Теревенько, який не втратив дитячої безпосередності бачити й розуміти світ по-справжньому барвисто. Ніби яскраві стрічки із чарівної скриньки фокусника тягнуться історії про невідомі раніше морські явища, що зустрічаються в океані. Тут і розповіді про мешканців морських глибин чи особливості життя таких популярних тварин як кити, восьминоги, корали, морські зірочки, манти тощо, ознайомлення з працею рибалок та відважних капітанів. І все це автор розповідає кумедно, з казковими прийомами, при цьому не опускаючись до сюсюкання або зпримітивлення сюжету. І, найголовніше, повість Еліни Заржицької «Китеня Тимко» має дуже важливу рису – пізнавальність. Не дидактично нудну, а яскраву та веселу, яку в контексті сучасного погляду на педагогіку і повинні мати всі пізнавальні прийоми для наших дітей.
У Фейсбуці побачила рекламу видавництва «Талант» – фото шістьох книжок повісті Еліни Заржицької «Китеня Тимко», яка супроводжувалась надписом: «Набір з шести книжок коштує...». Я відразу ж відреагувала на цей рекламний хід привітанням автору з виходом своєрідного «шеститомника», який відкриває маленьким читачам світ знання, справжньої дружби та людяності. Ніхто, як ми, дорослі, знаємо – хтось повинен це робити.


Відповісти на статтю

Scott Jones | Контакт: 14054012671 | 21.10.17 10:13:33

Each straight down jacket includes a label, which in turn discloses the way to http://www.pandora--jewelry.us.com/ neat ensure that it stays. Should you be diligent plenty of, it's not necessarily difficult so you might learn that Ninety per cent along jackets http://www.ralphlaurensaleuk.org.uk/ require palm washing rather than dry-cleaning. Since the laundry product has ill effects on it's capability connected with retaining heat in addition http://www.clarks-shoes.org/ to helps make the jacket Homme clothes growing old. If one makes usage of cleansing system, products rinse and blow dryer spin would probably enhance a along coats' appearance http://www.pandora-outlets.us/ , as well as the downs will certainly allocates asymmetrically.The diversiform regarding styles, lengthy straight down jackets, down-hat jackets, is actually this specific company pertained for the http://www.jordan11space-jam.us/ main. Nevertheless layers are for the actual interesting period of time doesn't indicate its tone has to be frosty. Orange, yellow metal, reddish colored, regardless of colour you want, you might find normally the one http://www.katespadeoutlet-online.us/ that suits you greatest with such snowboard jackets.jacketis the long-history-company in which alloted to cooking high quality winter jackets. You must make a strong http://www.kyrieirving-shoes.com/ illuminated final decision when selecting a great jacket ladies ski jacket, through getting cloth http://www.katespadeoutletfactory.us.com/ plus styling into the answer to look at, all these layers will be the excellent selection. You are going to surely preserve windproof in addition to water resistant throughout http://www.yeezy350v2boost.us/ your rock climbing fees, and are generally similarly the most beneficial attire inside http://www.lebron-15.us/ the daily life.For the group who intending with regard to high speed for the pitch, they're going to opt for a light-weight jacket, others matter may press lodging hot and can take advantage of http://www.nike-uptempo.com/ a lower winter jacket using a lid. jacket jacket is one of those clothes that may help you stay comfortable and comfortable during winter time of http://www.nikeairmax2018.us/ year. There are various possibilities about to fit every one's particular desire.Winter season - a favorite quantity of just about all. when we express the http://www.nike-vapormax.us.com/ winter season, first thing that involves our own mind is freezing weather, excellent skiing conditions in addition to snowy http://www.coachoutletfactorys.us.com/ temperature. the very best point during winter season will be mountain / hill water skiing and also winter sports. Winter sports and snow boarding is passed right up remaining popular around the globe with those via over the earth passing to a particular http://www.eccoshoes.org.uk/ nations to understand the wintertime time coupled with vivid duties such as snowboarding, water skiing, http://www.ralphlaurenoutletonline-store.us.com/ its polar environment ability to move electric scooters for example. it truly is entertaining and an interesting donning action as well.Women commonly learn that tough to locate an exceptional snowboard coating - the http://www.ultraboost.org/ techniques along with look fantastic and cozy significantly. On the other hand, jacket females's jacket will be in training of individual. The particular coating capabilities ooze of style, http://www.underarmour-outlet.us/ with a bunch of designs and colors.You may moreover use jacket doudoune on the bottom the place major excellent skiing conditions http://www.michaelkorsoutletonline-official.us.com/ is catagorized normally. You could make fantastic number of selecting jacket jacket, that's specific features. http://www.coachoutlet-official.us.com/ There are few jackets enabling you to find the hoodie on top of that.jacket hair are generally in vogue just as formerly, in spite of this to get sincere, they could be a bit expensive. The place is http://www.yeezyboost350v2stores.us.com/ one to search for a lower priced jacket outfits good quality, nonetheless hardly any kind http://www.pandorajewelryofficialsite.com/ of benefit the actual financier? Also, these combos to feature with considerably extra cost features to deal with, nonetheless benefit about the greenbacks. When they can be based by practical value http://www.longchampoutletsale.us.com/ furnished wealthy, simply for highly-priced label of forms about contribute to, when you are being interrupted.
Відповісти на статтю