НІХТО НЕ МОЖЕ ДОВГО НОСИТИ МАСКУ…

Критика, рецензії > Художня література

НІХТО НЕ МОЖЕ ДОВГО НОСИТИ МАСКУ…

Еліна Заржицька | 21.01.16 11:24:19

Леус, Елла. Кат / Елла Леус. – К.: Український пріоритет, 2014. – 240 с.

Людина – це канат, натягнутий між твариною і надлюдиною, – канат над прірвою.
Ніцше

Правда завжди лякає.
Елла Леус

Піддамся спокусі почати есе здаля, і це обумовлено справжнім інтересом до роману. Не приховую, «Кат» Елли Леус прочитаний мною вдумливо та із задоволенням. На диво, я не квапила себе, проводячи час з книгою...
Ми так прагнемо досконалості, ідеалу. У всьому. У житті, у любові, у боротьбі. Але наше земне існування неминуче обмежено різними аспектами – об'єктивними історичними реаліями чи суб'єктивними, наприклад, преморбідними якостями самої людини. Комусь до вподоби аскеза, комусь фізичне вдосконалення, а хтось зупинить свій погляд на моральному рівні. Найголовніше, щоб потяг до цього складного процесу збігався з внутрішніми потребами особистості. А подальшу суперечку на тему залишімо читачам. Питання в іншому. Методи і полюси того, що ми називаємо досконалістю. Усе до щенту знищити насильницьким засобом або досягати цієї вершини природно й адекватно. Робити все через усвідомленість або покладатися на таємні підказки несвідомого. Погодьтеся, є з чого обирати. Чому я заговорила про ідеал, обговорюючи роман Елли Леус? Я провела паралелі між нашим сьогоднішнім днем і сюжетом. Досконалість пов'язана з життям кожної людини через лінію смислів, які властиві кожному з нас. Але питання: чи всі усвідомлюють, що смисли часто розгортаються за принципом «замкнутого порочного кола» Олкінуора, де пусковим механізмом життєвих колізій є, як правило, різка зміна умов життя, звичного середовища, наявність стійкої психотравмуючої ситуації. Напевно тому ми зараз почуваємося пригніченими, спостерігаючи, як повертається ситуація нашого життя в контексті пост-рев-подій.
І не приховую, що черговий раз здивована прогностичними можливостями українських літераторів, які так точно описують у своїх творах парадигмальні зміни майбутнього в нашому суспільстві.
«Досада – поганий супутник на дорозі до одужання… Зате прекрасний на дорозі до смерті», – каже один із головних героїв роману «Кат». Прислухаємося до нього, бо не можна постійно наступати на граблі, хоча й іншого кольору.
Теорія художньої аперцепції, яка трактує сприйняття творів мистецтва через потреби людини, вже близько підійшла до розуміння, що потреби людини треба виховувати. А потребу в удосконаленні й прагненні до ідеалу в соціальній сфері життя – тим паче. Оскільки вони однозначно відображають не тільки якість життя кожної окремої людини, а й стан суспільства в цілому.
Атавістичність рабської ментальності в силу її специфічної штучної природи, недосконалість людини, які так точно вловлені автором роману, відповідають вислову К.-Г. Юнга про те, що «для просвітлення потрібно зробити темне свідомим». Це через кілька десятків сторінок тексту стає видимим читачам, які гострять погляд на поняття «досконалої людини».

«Не зважай, що книзі сотні років і деякі сторінки зотліли. Повір, гнила людська природа абсолютно з тих пір не змінилася.»
Елла Леус, «Кат»

Чи не занадто відверто? Та ні, саме так і треба, оскільки значний вплив на художнє сприйняття роману чинить психологічна установка, що підтримує переживання від прочитаного та рефлексію щодо пережитого власного досвіду. І це не чіпкість сприйняття зацікавленого критика, а позиція, яка видає в нас «Ігрунов» або зриває з нас маску, яку довго не може носити жодна людина. Навіть добре підготовлена.
Наприклад, вам це нікого не нагадує? Мені, відверто, так.

«Ми, феодали, з молоком матері всотуємо впевненість у власній непогрішності. Великі гроші і безкарність дають відчуття абсолютної свободи. Але це ілюзія… Свобода – ілюзія. Не буває абсолютної свободи. Кожен залежний, кожен боїться.»
Елла Леус, «Кат»

Ментальне здирство феодальної кліки завжди і скрізь однакове. Мабуть, це пов'язано з методом природного відбору осіб, які претендують на роль «тих, хто веде натовп». Щоправда, асистують їм завжди несхожі на них. Навіщо вселяти в свідомість «убогим», що можна дістатися вершини?

«Я спеціально вибирав асистента не з синків феодалів, а з міщан – злих і дріб’язкових, жадібних до неподобства, проте здатних на відданість. Я помилився у своєму виборі.»
Елла Леус, «Кат»

Мене здивувало і порадувало в романі те, що автор відважно змішала історичні епохи та поняття: феодали, раби, сурогатні інкубанти... Відійти від шаблону підручника з історії, відомого всім, є показником своєрідної авторської мужності, оскільки аматори історичних віх і паралелей побачать у романному майбутті те, що може трапитися з нами, якщо дотримуватимемося цих штучних стандартів.

«Ми хотіли навчити людей телепатії. Вони, злякавшись, почали вбивати нас. Одиниці з вдячністю прийняли нашу науку. Ми намагалися навчити людей свободи. Але вони обрали війну. Кате, невже людям потрібні тільки гроші?...
– Не всім… Їх уже мало. Їм не вдається перемогти у нерівному бою. Ми втомилися. Ми втратили занадто багато своїх товаришів.
– Продовжуйте боротьбу. ІНАКШЕ ЛЮДИ ПОЛЮБЛЯТЬ ІМПЕРАТОРА.
– Це їхній вибір. Вони слабкі.
– Їм все ще потрібен вождь з усіма ознаками божества. Але не primus inter papes (перший серед рівних), а повноцінний бог, жорстокий і милостивий.»

Елла Леус, «Кат».

Що ж робити простому смертному, якщо все вже вирішено за нього? Якщо все так, як написано Е. Леус у «Каті»: «Кожна людина для чого-небудь призначена. На те воля Божа. Про призначення рабів знають люди. Рабам в якомусь сенсі простіше»? Втручатися в хід історії? Спопелятися у боротьбі? Займатися тихенько саморозвитком за допомогою дихальних технік і медитативних вправ, пливучи життєвим руслом? Бути схильним до скаріотства? Боронити свою персональну територію принципом «моя хата скраю…»? Випробовувати перевантаження, спілкуючись з іншими людьми і порушуючи всі мислимі і немислимі інструкції, написані незрозуміло ким, але зрозуміло навіщо? Авжеж, якщо виберемо останнє із запропонованого, то буде, як у Елли Леус: «В інструкції чітко сказано – не спілкуватися зі смертниками…».
Будь-який літератор, що випускає в самостійне життя своїх героїв, розуміє, наскільки важлива для сприйняття читачем полярність їх емоцій і почуттів, їх неоднозначність і не-площинність. Тому вельми цінна присутність у романі різних проявів прихильності, любові, дружби і паралельно з цим – люті та смердіння їх життєвих антагоністів.
Ліричний дует головних героїв дає нам можливість зануритися в любов двох поранених душ і зрозуміти: якщо таких людей не позбавлено можливості любити й радіти життю, то нам самим життям приписано не скиглити і не впадати в депресію з приводу дрібних невдач у житті та на «особистому фронті». Подивіться на свіжість почуттів цих закривавлених досвідом героїв і уявою осягніть образ автора, про її щирі незіпсовані емоції, яких нам так не вистачає. Яка свіжість почуттів!

«Від тебе пахне свіжим весняним листям і сонцем. Це дивовижно. Від ката пахне, як від косаря на лузі. І в твоїх очах смарагдова трава. Я хотіла намалювати такі очі ляльці, але в мене нічого не вийшло. Дуже важко намалювати щастя.»
Елла Леус, «Кат»

Не треба бути песимістом, краще бути емпіриком, щоб зрозуміти: автор не продовжить у книзі ці почуття як нескінченно довгі, радше залишить їх у нескінченності поза буттям, оскільки це вже справжня казка і утопія – щомиті їх спостерігати на сторінках роману. Зазвичай, такі почуття вбивають разом із героями. Утім, в житті все за шаблоном. Це не для нас. А що ж тоді для нас?
Однозначно для нас, цитуючи автора: «Доброта та великодушність імператора не знають меж».
Ми можемо однозначно довго кричати, що нам погано, волати про те, що хтось когось зраджує або гнобить, але злива наших емоцій може стати руйнівною замість плодотворної, якщо просто кричати в нікуди, не персоніфікуючи імена та прізвища тих, хто говорить щось подібне у наш бік (знов-таки, цитуючи автора): «Ти будеш жити. Як жити – інакше питання.»
Чи не доживемо ми до того, що останній нетяга на землі буде журитися за людство: «Скільки передрікали, а кінця світу все немає і немає. Прикро». Не хочу цього. Тому наше уявлення про досконалу людину не повинно бути однобоким або монохромним.
Головне в такій справі – не носити маски і бути самим собою. І тоді ніхто не зможе диктувати свої умови. Адже розвинена індивідуальність сильної особистості є запорукою того, що «гризуни» не пролізуть у владу, і ми не купимося на їхні подачки.
Це складно.
Але хто сказав, що буде легко?
Відповісти на статтю

Ann Tabares | Контакт: 17816615004 | 22.10.17 00:38:48

Miley Cyrus: Your famed adolescent mark had been found in Germany bringing this classic Initialed or monogrammed Canvas http://www.longchampoutletsale.us.com/ quick. That sensible tote is wonderful for trip, easily accessible around 3 handy measurements. This isn't the one Lv handbags in http://www.pandorajewelryofficialsite.com/ Miley's selection. She will be also ended up viewed out in addition to relating to with your ex expensive Bottega Veneta http://www.katespadeoutlet-online.us/ Green Intrecciato, a big glenohumeral joint travelling bag produced from butter-soft buckskin in a appetizing purple color.It is usually identified anytime buddie regarding Johannes Huebl and also NY socialite Johannes Olivia, they provided a period of fast and http://www.jordan11space-jam.us/ respectable enchantment. Johannes Huebl, who has been confidential one time, has http://www.pandora--jewelry.us.com/ got basically increased to be the well-known masculine shape Palermo plus finalized a lot arrangement continually, with plenty of popular attire companies agencies, inspite of the most famed oneVeste jacket jacket.Winter ( space ) the favored duration of http://www.lebron-15.us/ many. once we declare cold months of winter, the initial factor http://www.nike-vapormax.us.com/ which relates to the thoughts are frosty ecosystem, excellent skiing conditions in addition to cold. the top place throughout winter will be mountain / hill snowboarding and snow boarding. Water skiing as http://www.yeezyboost350v2stores.us.com/ well as snow skiing is here all over the planet with individuals from world wide going to a http://www.kyrieirving-shoes.com/ particular international locations to delight in the wintertime phase coupled with bold pursuits like skiing, snow skiing, ice-cubes range of motion scooters etc. it is pleasurable along http://www.clarks-shoes.org/ with an extraordinary wearing activity additionally.Waterproof credit score is definitely an suitable approach to study the high quality of any jacket layer. This rating lets you know how speedily a person's jacket will surely become soaked as well as will begin letting h2o in order http://www.yeezy350v2boost.us/ to penetrate towards the levels listed below. Watertight ratings are generally http://www.ralphlaurensaleuk.org.uk/ decided and also found within mm. For any layer that need considering lawfully waterproof, it must have to execute the absolute minimum A person,Five-hundred mm scores.It could be the feather closest to your skin layer http://www.katespadeoutletfactory.us.com/ as well as boosts from your quill still doesn't need a challenging quill shaft of http://www.nikeairmax2018.us/ your outdoors plumage. And also this scenario provides for a possibility to lots of people exactly who help to make http://www.nike-uptempo.com/ phony jacket goods, which most surely have a bad effect on this distribution from the reputable jacket attire.Individuals really like the high quality and styles of which jacket provides for its garments. jacket jacket is manufactured by using really sleek http://www.ralphlaurenoutletonline-store.us.com/ as well as long lasting substance. Therefore your applications on this brand name raises the confidence http://www.eccoshoes.org.uk/ that face men and girls, in which that they maintain their interest within the acquiring of the pretty clothes.Researches have actually been done granted for me personally http://www.coachoutletfactorys.us.com/ , I personally powerfully feel that everyone with in another country site visitors jacket little ones jackets must be confined to the actual adhering to variables: http://www.ultraboost.org/ Anthropologists have discovered which concern, fulfillment and also pleasure, distress, weight loss trousers, made a excellent product, but they also unavoidably have a http://www.pandora-outlets.us/ number of negative impacts. Oh, shock colour, this is a normal facial looks of the human race. jacket Your five aspect http://www.coachoutlet-official.us.com/ is definitely the decisions of the shorts in addition to foreseeable future analysis instructions have been examined.Women's out of doors deterioration http://www.michaelkorsoutletonline-official.us.com/ will accumulate in a better various shades. Whether your preferred coloring is usually warm green, silver, crimson, pink or possibly tartan combination, the particular lower load is rather comfortable and they are definitely suitable, causing them to be the ideal actual http://www.underarmour-outlet.us/ clothes in order to apply if you have to depart on those chilly winter time a short time.
Відповісти на статтю