Прудник Світлана: «Ця величезна, просто космічна місія – привчити дитину до книжки, до читання – лежить на родині»

Статті, блоги

Прудник Світлана: «Ця величезна, просто космічна місія – привчити дитину до книжки, до читання – лежить на родині»

В. Січкоріз | 20.03.12 7:42:35

На сторінці "Книгобачення" -- "Зірковий", "Барвінковий" редактор, письменниця Світлана Прудник.

- Пані Світлано, Ви – авторка багатьох різноманітних творів для дітей. Із чого розпочався Ваш творчий шлях? Як стали саме дитячою письменницею?
- Творчий шлях кожної людини розпочинається, звичайно ж, у дитинстві. Бо кожна дитина пізнає і відкриває світ по-своєму і творчо... Одному метелик на квітці видається бантиком, як на голівці дівчинки, другому – чарівним літачком, третьому – літаючою квіткою... І то вже тато чи мама пояснять дитині, що ніяка то не літаюча квіточка, а звичайнісінький метелик...Тільки для одних він так і залишиться літаючою квіточкою, а для інших якоюсь капустянкою.
Наш батько Світлий Володимир Павлович працював сталеваром на Нікопольському південнотрубному заводі. Ну, здавалося б, далека і дуже далека від літератури професія. Але він був чи не найактивнішим читачем бібіліотеки, що містилась у заводському клубі. І приносив книжки не лише для себе, а й для доньок – нас у мами з татом троє. І журнали передплачував і дорослі, і дитячі: «Роман-газету», «Дніпро», «Вокруг света», «Пионер», «Веселые картинки».
Купували книжки не часто, та все ж стояла у нас етажерка. Там був «Кобзар», професійні книжки (батько увесь час учився і нас до того привчав), художні. Зокрема, перше видання Олеся Гочара «Собор» – по ньому вчилися й наші сини. Зберігаємо тепер «Собор» як сімейну реліквію.
Моя старша сестра Людмила теж приносила книжки зі шкільної бібліотеки. І я разом із нею читала все на чотири роки раніше, ніж мої однокласники. Любила писати шкільні твори на вільні теми.
А які вчителі були у нашій Нікопольській середній школі № 19! Особистості! Вони давали нам не лише знання за шкільною програмою – підштовхували повсякчас до того, щоб ми мріяли й робили кроки до здійснення своїх мрій.
Пригадую, нашій меншій сестрі Ірині тато купив веселчанську книжечку з барвистими малюнками. Ті вірші Грицька Бойка я пам’ятаю й досі. А тепер мені щастить час від часу спілкуватися з його онукою – Богданою Бойко, яка теж пише гарні вірші.
Після закінчення факультету журналістики Київського університету імені Т. Г. Шевченка майже 17 років працювала в дитячій газеті «Зірка». То була справжня школа дитячої журналістики. Це лише здається, що для дітей писати легко. Насправді, маленькі читачі дуже вимогливі. Їхню довіру втратити легко – вони відразу відчувають нещирість. І подача матеріалу повинна бути різною. Кілька разів написала їх у формі казки. А коли на них звернули увагу, почали передруковувати інші видання, зрозуміла, що казка мене не відпустить.
Останні 16 років – редактор відділу літератури журналу «Барвінок».

- Напевно, людина, яка написала стільки казок, просто не може не вірити у них сама…

- Чи вірю я в казки? Не можна писати те, в що не віриш.

- До яких образів головних персонажів звертаєтеся у своїх книгах найчастіше? Чому саме до них?

- Герої казок різні. Це мешканці Затишного лісу , Острова Балакунів, Стрибаючого міста, брати-місяці, київські дерева і навіть літери... Та всі вони – бажані, бо приходять спочатку до мене, а тоді – до читачів, – з добром.

- Для читачиків якого віку розраховані Ваші видання?

- Пишу для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Вони – найвдячніші слухачі й читачі, вони ще також вірять у казку.

- Що саме намагаєтеся донести до дитячих сердець своїми творами?

- У казках йдеться про те, про що мріє кожна дитина, навіть не усвідомлюючи цього. Щоб її любили, дбали про неї, спілкувалися з нею, допомагали, не сварили, вчили... Це можна назвати казкою, або, дорослою мовою, мрією про людські цінності. Хоч яким є нинішній світ, дитина приходить у нього для щастя. Герої казок підказують їй, вчать, як бути, як жити. Звісно, вони не кажуть, зокрема,: «Будь чемною!», але своїми вчинками показують, що така риса характеру стане у пригоді будь-кому.

- Скажіть, будь ласка, кого саме маленькі читачки зустрінуть у Затишному лісі? Чи буде затишно дітям подорожувати сторінками цієї книги?


- У Затишному лісі живуть звірята. З ними стаються такі ж пригоди, як з Оленками та Петриками. Дитина слухає, читає про звірят і переносить їхні вчинки у свій світ: упізнає в одних себе, в інших – своїх друзів. І вже міркує, а чи затишно живеться їй (вона вже розуміє, що йдеться не про м’які подушки й зручні крісла), чи затишно біля неї її мамі, друзям?
Чи цікаво читачам подорожувати сторінками цієї книги – краще запитати у них самих.

- Де ж розташовано острів Балакунів та хто має нагоду туди потрапити?

- На Острові Балакунів, мабуть, побували усі ми в дитинстві. Бо кожному є що згадати про власні словотвори, кумедні випадки, пов’язані з нерозумінням мови дорослих, прагненням по-своєму розтлумачити значення слів, фразеологізмів. На Острові Балакунів охоче зустрічають усіх, хто любить поговорити, побазікати, потеревенити... І хто вміє слухати.

- А як ведеться мешканцям Стрибаючого міста?

- У Стрибаючому місті всі будинки уміють стрибати. Їхнім мешканцям це подобається. Так зручно подорожувати, не виходячи зі своїх затишних осель! А віднедавна разом із будинками навчилися стрибати чашки, кактуси, ґудзики і навіть дивани. Залишилося тільки знайти видавця для нових «Казок Стрибаючого міста».

- Якою, на Ваш погляд, повинна бути сучасна дитяча книга?

- Цікава змістом, красиво оформлена, доступна ціною, видана нормальним накладом.

- Як редактор відділу літератури дитячого журналу «Барвінок», що можете сказати про інтерес дітей до художнього слова? Як виховувати у дітях любов до літератури?

- Щоб дитина читала, її слід до цього привчити.

- Як?

- У кожної сім’ї свої «секрети». Щастить тим, у кого «читаючі» батьки, а ще краще, щоб такими були бабусі з дідусями і не десь далеко, а близько.
Словацький дитячий письменник Ян Улічіанський у посланні до Міжнародного дня дитячої книги цю тему побачив так: «Дорослі часто запитують, яка доля чекає на книжки, коли їх перестануть читати діти. Можливо, існує і така відповідь – «Завантажимо їх на величезні космічні кораблі і пошлемо до зірок!» Книги й справді схожі на зірки нічного неба. Їх дуже багато, і часто вони такі далекі від нас, що ми не наважуємося доторкнутися до них. Однак уявімо пітьму, яка б настала, якби всі книги, комети нашого мозкового космосу, раптом згасли і припинили випромінювати невичерпну енергію людського пізнання і фантазії... Уф!»
Як часто батьки купують нині книги дітям? На Миколая, Різдво та ще на день народження. І то переважно спочатку – розмальовки, згодом – енциклопедії. Сформувати дитячу бібліотеку не просто. Бо нині на книжковому ринку чимало книжок, від яких дітей варто оберігати. Однак хай кожна мама (тато) частіше запитує себе: « А коли це я останній раз була зі своєю донечкою (синочком) у книгарні, музеї, театрі?»
Ця величезна, просто космічна місія – привчити дитину до книжки, до читання – лежить на родині.
Так хотілося б сказати – і на державі. Та, на жаль, наше суспільство поки що не є таким, що усвідомило важливість проблеми дитячої літератури і дитячого читання.

- Чим сьогодні живе журнал «Барвінок»?

- Журнал «Барвінок» сьогодні, як і всі попередні вже майже 85 років (наступного року журнал «Барвінок» відзначатиме 85-річний ювілей) пропонує своїм читачам тільки найкраще читання. Воно різне: художня література (переважно першодруки, які потім виходять у світ книжками), пізнавальні матерали (які не лише допомагають дитині знайомитися зі світом, а й визначити своє місце в ньому, стимулюють до саморозвитку й прагнення змінити світ на краще), ціла система творчих конкурсів, завдань, вікторин (спрямованих на розвиток творчих здібностей дитини). Досить лише перелічити журнальні рубрики: «Ми любимо читати!», «Книга золотих Казок», «Хто? Що? Як? Де? Коли? й Чому?», «Наш скарб – рідна мова», «Крамничка «Здоровий Бублик», «Банк Усіляких Цікавинок», «Центр Загадкових Явищ», «Твій світ», «Мудрагелія» «Секретні файли про тебе», «Енциклопедія Язикатої Хвеськи», «З торбинки дядечка Запитальника»... Та краще один раз побачити, а тому завітайте на сайт журналу «Барвінок» за адресою www. barvinok. іnfo На сайті знайдете матеріали і для дорослих, і для школярів. Зокрема, там є архів номерів, а в Барвінковій книгарні – сучасна українська, зарубіжна проза, казки. А передплатити журнал можна на пошті будь-якого дня. До речі, періодичне видання теж привчає дитину до читання. Хай вона теж щомісяця чекає на свій журнал чи газету і читає його *як мама й тато свої).

- Поділіться, будь ласка, своїми творчими планами.

- Планів багато. Але у народі, та й творчі люди, застерігають: «Не кажи гоп, поки не перескочиш». А про те, що вже написано: то хотілося б, щоб його побачило книгами і прочитало більше читачів. Чимало казок, спасибі, друкується у журналах «Початкова школа», «Перець», «Жінка»,«Мамине сонечко», «Ангеляткова наука», звучать у «Вечірній колисанці» на радіо. Але книжка є книжка. Я, як би вам сказати, не пробивна людина. Та й щоденна робота не дозволяє бігати по видавництвах. Одне слово, готові рукописи є. Творчі плани теж.

Розмову вела Валентина Січкоріз

Про автора:

Світлана Прудник народилася у м. Нікополі Дніпропетровської області. Закінчила факультет журналістики Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка.
Після закінчення університету працювала в редакції дитячої газети “Зірка”, з вересня 1995 року — редактор відділу літератури всеукраїнського дитячого журналу “Барвінок”.
Друкувалася в газетах “Зірка”, “Перченя”, “Порадниця”, журналах “Барвінок”, “Малятко”, “Ангелятко, “Мамине сонечко”, “Перець”, “Початкова школа”, читанках. Казки звучать у передачі “Вечірня колисанка” на українському радіо.
Заслужений журналіст України, нагороджена Грамотою Верховної Ради України, Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України.
Відповісти на статтю

xiaozheng6666 | Контакт: xiaozheng6666 | 09.08.17 13:18:35

2017-8-9 xiaozheng6666
http://www.truereligionjeanss.us.com
http://www.adidasoutlet.us.org
http://www.michaelkorsoutletu.us.com
http://www.kate-spadeoutletstore.us.com
http://www.poloralphlaurenfactorystore.us.com
http://www.airjordan.us.org
http://www.coachfactoryoutletonlinestores.us.com
http://www.coach-outletonlineclearance.us.com
http://www.truereligion-outletstore.us.com
http://www.poloralphlaurenfactorystores.us.com
http://www.lacosteoutlet.us.org
http://www.uggoutletonlineclearance.in.net
http://www.michaelkorsoutletshops.us.com
http://www.uggoutletlocations.in.net
http://www.michael-korsoutlet.name
http://www.hermesbeltsoutlet.us.com
http://www.nike-outletstore.us.com
http://www.raybansunglassesonsale90off.us.com
http://www.uggsoutletclearance.in.net
http://www.ralphlaurenoutlets.org.uk
http://www.coach-outletonlinecoachfactoryoutlet.us.com
http://www.pandorajewelryoutlet.us
http://www.fitflopsaleclearance.us.com
http://www.ultraboosts.us.com
http://www.coachoutlet-canada.ca
http://www.yeezyboost350-v2.us.com
http://www.canadagooses.com.co
http://www.coachfactoryoutletofficials.us.com
http://www.raybansunglassesa.us.com
http://www.polo-ralphlauren.net.co
http://www.mbtshoesclearanceoutlet.us.com
http://www.uggsbootsforwomen.in.net
http://www.fredperrypoloshirts.co.uk
http://www.mlbjerseys-wholesale.us.com
http://www.michael-korshandbags.in.net
http://www.ralphlaurenpoloshirts.me.uk
http://www.poloralphlauren-sale.us.com
http://www.oakleysunglassesfactory.us.com
http://www.canada-goose-outlet.com.co
http://www.christianlouboutin.com.co
http://www.ralph-laurenoutletuk.me.uk
http://www.adidasshoes.us.org
http://www.coachoutletonlineoutlet.us.com
http://www.poloralphlauren-uk.me.uk
http://www.pandorasjewelry.org.uk
http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlets.us.com
http://www.canadagooseoutletonline.name
http://www.pandorajewelrystores.us.com
http://www.pandorajewelrys.name
http://www.cheapjordans.name
http://www.pandoraoutletstore.us.com
http://www.katespadeshandbags.us
http://www.ralphlauren-shirts.org.uk
http://www.michaelkorsoutletofficial.com
http://www.cheapraybans-sunglasses.us.com
http://www.toryburch-outletonline.us.com
http://www.lunetterayban.fr
http://www.michaelkors-outletofficial.us.com
http://www.longchampoutlet.us.org
http://www.poloralphlauren-shirts.us.com
http://www.cheapnfljerseys.name
http://www.oakleysunglassesformen.us.com
http://www.ralph-laurenpolo.us.org
http://www.nhljerseyss.us.com
http://www.montblancpens-outlet.com
http://www.nba-jerseyscheap.us.com
http://www.ralphlaurenpolouk.me.uk
http://www.adidasyeezyshoes.name
http://www.longchampoutletofficial.us.com
http://www.fitflops-saleclearance.us
http://www.uggbootoutlet.in.net
http://www.ralphlaurenoutlet-stores.us.com
http://www.moncler-jacketsuk.co.uk
http://www.uggoutletstoreonline.us.org
http://www.michael-korsoutletstore.in.net
http://www.poloralph-laurenuk.co.uk
http://www.raybanssun-glasses.com.co
http://www.michaelkors-handbags.in.net
http://www.fredperrypolo.org.uk
http://www.canadagooseoutlet-store.com.co
http://www.coachfactoryoutleta.us.com
http://www.hermesbirkins.us.com
http://www.coachoutleto.us.com
http://www.kate-spadeoutlet.us.org
http://www.edhardyclothing.us.com
http://www.ralphlaurenofficial.us.com
http://cheapraybansunglasses.co-sunglasses.com
http://www.coachoutletonlinesofficial.us.com
http://www.coach-outletonlines.eu.com
http://www.mulberryhandbags-uk.co.uk
http://www.uggoutlet-stores.in.net
http://www.polooutlet.name
http://www.michaelkorsoutletclearancehandbags.us.com
http://www.pumaoutletstore.us.com
http://www.uggsbootsoutlet.in.net
http://www.true-religionoutletstore.us.com
http://www.coachoutletbags.us.com
http://www.cheapuggs.eu.com
http://www.oakleysunglasseswholesales.us.com
http://www.ralphlaurenoutletonlinestore.us.com
http://www.pandora-jewelryclearance.us.com
http://www.polooutletralphlauren.us.com
http://www.michaelkorsoutletad.us.com
http://www.toryburchoutletstores.us.com
http://www.uggoutletclearance.com.co
http://www.pandoraoutlets.us.com
http://www.cheapsnapbacks.us.org
http://www.ugg-outletonline.us.com
http://www.michaelkorsoutletclearancea.us.com
http://www.ralphlauren-outletuk.org.uk
http://www.michael-korsoutletfactory.us.com
http://www.katespadeoutlet-store.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-clearance.com
http://www.airjordan4.us
http://www.oakleysunglasseswholesaleok.us.com
http://www.christian-louboutinshoes.us
http://www.uggbootsforwomen.us.org
http://www.canadagoose-outlets.com.co
http://www.nike-shoes.us.org
http://www.truereligionjeans-sale.us.com
http://www.valentinooutlet.in.net
http://www.katespadeoutletstores.us.com
http://www.christian-louboutinoutlet.us.org
http://www.ralph-laurenpolooutlet.us.com
http://www.coachfactoryoutletmiami.us.com
http://www.adidasoutlet.com.co
http://www.cheapjordansfor-sale.us.com
http://www.mulberryhandbagsuk.co.uk
http://nikeshoes.nike-com.com
http://www.nikeshoes.com.co
http://www.cheapjordans-forsale.us.com
http://www.pradaoutletstore.us
http://www.polo-ralphlauren-pascher.fr
http://www.cheapmlb-jerseys.us
http://www.uggsboots-australia.in.net
http://www.uggoutletonlinestores.in.net
http://www.uggoutletstoreonline.us.com
http://www.katespadehand-bags.us.com
http://www.polo-ralphlaurenuk.me.uk
http://www.mcmoutlet.us.org
http://www.oakley-sunglassesclearance.us.com
http://www.oakleysunglasseswholesaleonline.us.com
http://www.michael-korshandbags.name
http://www.cheapuggboots.org
http://raybansunglasses.co-sunglasses.com
http://www.uggoutlet.name
http://www.poloralphlauren-uk.org.uk
http://www.oakleysunglassescheaps.us.com
http://www.ralphlauren-polo.me.uk
http://www.ugg-outletonline.us.org
http://www.fitflopssaleclearance.name
http://www.cheapuggboots.name
http://www.niketrainersnikeshoes.org.uk
http://www.polooutlet.us.org
http://www.michaelkorsclearanceoutlet.us.com
http://www.fredperryoutlet.us.com
http://www.adidassuperstars.us.com
http://www.longchamp-bags.co.uk
http://www.ralphlaurenshirts.me.uk
http://www.canada-goosejacketsoutlet.name
http://www.canadagoose.name
http://www.adidasyeezy-shoes.us.com
http://www.asicsrunningshoes.us.com
http://www.polooutletralph-lauren.us.com
http://www.canadagoosejacketsoutlet.com.co
http://www.oakleysunglassesshopping.us.com
http://www.pandorajewelrystores.in.net
http://www.michaelkors-outlet.us.org
http://www.uggbootsonsale.us.com
http://www.pandora-jewelrycharms.us.com
http://adidasyeezyshoes.adidassale.net
http://www.coachoutletcoachoutletstore.us.com
http://www.uggbootsblackfridaysale.in.net
http://www.michaelkorsoutlet-onlinestores.us.com
http://www.uggsoutlet-clearance.in.net
http://www.michaelkorsoutlet-clearance.us
http://www.toryburchoutlets.com.co
http://www.raybansunglassesformen.us.com
http://www.canadagooseoutletofficial.com.co
http://www.adidasnmd-r1.us.com
http://www.ugg-outletstore.us.com
http://www.nike-shoes.us.com
http://www.canadagooseofficial.com.co
http://www.oakley-sunglassesoutletonline.us.com
http://www.montblancpenss.com.co
http://www.michaelkorsoutletonlinestore.us.org
http://www.moncleroutletofficial.us.com
http://www.monclerjackets-uk.me.uk
http://www.canadagoose-jacketsoutlet.name
http://www.nikeoutlet.com.co
http://www.mlbjerseys.net
http://www.cheapuggs.name
http://www.uggoutlet-online.us.org
http://www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlet.com.co
http://www.ugg-outletstores.in.net
http://www.lebron-jamesshoes.us.com
http://www.ralphlaurenpolo-uk.org.uk
http://www.michael-korsoutletofficial.us.com
http://www.coachoutletcoachfactoryoutlets.us.com
http://www.christianlouboutin.net.co
http://www.nikeoutletstorelocations.com
http://www.uggsoutlet-store.in.net
http://www.oakleysunglasseswholesaler.us.com
http://www.christianlouboutinoutlet-store.us.com
http://www.christianlouboutin-uk.org.uk
http://www.pradaoutlet-store.us.com
http://www.polo-outletstores.us.com
http://www.cheap-uggboots.us.org
http://www.montblancpensoutlets.us.com
http://www.coachfactoryoutlet-coachoutlet.us.com
http://www.uggsbootsaustralia.in.net
http://www.michaelkorsoutlet-online.in.net
http://www.polooutlet-stores.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com
http://www.canadagooseoutletstores.com
http://www.raybansun-glasses.com.co
http://www.fitflops.in.net
http://www.nikeshoesoutlet.us.com
http://www.coachfactory-outlet.eu.com
http://www.mont-blancpens.us.com
http://www.uggoutlet-store.us.org
http://www.airjordan-retro.us.com
http://www.coach-outletstore.eu.com
http://www.michaelkorsoutletonlineshops.us.com
http://www.yeezyboost350a.us.com
http://www.mbtshoesoutlets.us.com
http://www.moncleroutlets.us.com
http://www.canadagoosejacketssale.us.com
http://www.michaelkorsoutletdiscount.us.com
http://www.uggbootsblackfriday.in.net
http://www.coachoutletonlinestoreofficial.us.com
http://www.coachfactoryoutletstoreofficial.us.com
http://www.valentino-outlet.us.com
http://www.coachoutlet-clearance.us.org
http://www.poloralphlauren-official.us.com
http://www.giuseppezanottioutlet.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-clearance.org
Відповісти на статтю