Тимур і Олена Литовченки: КОЛЕКТИВНИЙ РОЗУМ

Статті, блоги

Тимур і Олена Литовченки: КОЛЕКТИВНИЙ РОЗУМ

Розмовляла Еліна ЗАРЖИЦЬКА | 14.09.17 11:32:34

Цей рік видався плідним на відзнаки для творчого подружжя Тимура та Олени Литовченків. Втретє ними отримано відзнаку Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», відзначено Міжнародною літературно-мистецькою премією імені Пантелеймона Куліша за написані спільно романи «козацького» циклу – «Пустоцвіт», «Кинджал проти шаблі», «Шалені шахи» та «Фатальна помилка».
– Тимуре, Олено, разом вами написано стільки книг!.. А як це – писати разом? Чи комфортно ви почуваєтесь при цьому?

Тимур Литовченко: Разом ми почали писати в 2011 році, на той час стаж нашого подружнього життя наближався до 27-річної позначки. Себто, перш ніж розпочати спільну творчість, ми залишили далеко позаду «срібне» весілля. Отож повірте: якщо нам до того було комфортно йти по життю разом, то й про спільну творчість можемо повторити те ж саме.
Олена Литовченко: Почуваюся дуже добре, адже мій співавтор – це мій чоловік, ми вже 33 роки разом. Отже, жодного дискомфорту не відчуваю. Нам дуже цікаво і в житті, і в творчості. В будь-якому сенсі. Звісно, розбіжності в роботі над текстами мають місце, але долаємо їх так само, як і побутові складнощі. В робочому порядку, так би мовити. Це вже деталі…

– А в кого першого з’являється ідея нового роману? Це відбувається спонтанно, логічно виходить із попередньої книги чи є результатом тривалих пошуків?

ОЛ: Ми дихаємо в унісон, постійно спілкуємося, обмінюємося інформацією про прочитанє, почуте й побачене. Тож ідея чергового роману зазвичай виникає у нас обох майже одночасно. Чесне слово, це щось схоже на колективний розум! Хоча за характерами ми дуже різні, та водночас дуже близькі емоційно, фізично, інтелектуально – в усіх сенсах.
Отже, коли в поле зору когось із нас потрапляє цікава історична особистість, яка заслуговує на те, щоб стати героєм чергового твору, то одразу розпочинаємо обговорювати цю особистість. Кожен зі своєї позиції… Саме в подібних обговореннях все й народжується. І найточніше визначення авторства – це МИ, а не хтось один.
ТЛ: «Козацький» цикл я започаткував ще самостійно романами «Помститися імператору» й «Орлі, син Орлика» – саме в такому порядку вони писалися. Початкова задумка першого нашого спільного роману «Пустоцвіт» виникла в Олени, я її доповнив. Далі я запропонував написати романи спочатку про Байду Вишневецького, потім про Юрія Немирича. Однак якби Олена не додала інших важливих героїв – в першому випадку Роксолану, в другому – Тимоша Цецюру, то не було б ромаів «Кинджал проти шаблі» й «Фатальна помилка». Було би щось інше… типове не те… Не настільки цікаве, як вийшло в підсумку.
Що ж до «Шалених шахів», то першою про цей сюжет заговорила все ж таки Олена. П’ятий спільний і сьомий в загальному ліку роман «козацького» циклу, який ми все ще дописуємо, також був ініційований переважно Оленою.

– Ви друкуєтесь лише в одному видавництві. Скажіть, видавництво підказує вам теми? Чи то є лише ваша добра воля – написати про щось чи когось?

ОЛ: Про що і про кого писати, ми вирішуємо самі, потім пропонуємо видавництву. А вже видавець погоджується… або не погоджується.
ТЛ: Інша річ – жанрова й контекстуальна приналежність. З «козацьким» циклом ми впевнено вписалися в сучасній українській літературі в нішу авантюрно-історичного роману – видавець це схвалює. Коли обговорювали з видавцем ідею найсвіжішого роману «Принц України», то отримали побажання: історія має бути детективною. Саме тому ми наситили її протистоянням розвідок трьох держав – СРСР, США й Великої Британії, кожна з яких чогось домагалася від українців… Отак і вийшов «шпигунський» пригодницький роман.
ОЛ: Що ж до одного видавництва… Нас повністю влаштовує співпраця з «Фоліо», все складається дуже добре, просто прекрасно. Навіщо тоді шукати добро від добра?!

– А як стосовно фатальних збігів? Ну от, написали ви роман, а тут дізнаєтесь, що у когось із ваших колег-письменників вийшов друком роман східний за тематикою. Бувало таке? І, якщо б було, то ви б дуже засмутились?

ТЛ: В цьому зв’язку пригадую, що Аркадій Гайдар не дописав повість «Бумбараш» тому, що в 1937 році Валентин Катаєв надрукував твір аналогічного формату «Йшов солдат з фронту». Схожість сюжетів та ідей була для Гайдара очевидною, і він закинув роботу. «Бумбараша» реанімував лише Валерій Золотухін геніальною акторською грою, але ж то кіно!.. Гайдар же бачив: Катаєв сказав першим те саме, що хотів сказати він.
Звісно, це погано – бо ти не оригінальний. Але якщо твій твір є оригінальним, то боятися тематичної схожості не варто. Про Григорія Орлика першим написав Ілько Борщак, але «Великий мазепинець Григор Орлик, генерал-поручник Людовика XV» – це фундаментальне історичне дослідження. «Гетьманич Орлик» Івана Корсака вийшов в 2007 році. На той час я саме завершував свій рукопис майбутнього роману «Орлі, син Орлика» і таки дуже злякався, що втрапив в халепу. Але прочитавши книгу Корсака, зрозумів, наскільки різняться наші підходи до однієї теми! Його твір є документально-художнім з наголосом на першому слові, я ж писав повноцінний жудожній авантюрно-історичний роман. Те саме можемо сказати про «Немиричів ключ» Корсака і нашу з Оленою «Фатальну помилку»: наші книги займають різні ніші, тому не заважають одна іншій.
ОЛ: Після півроку роботи над романом «Шалені шахи» ми випадково дізналися, що якийсь білоруський письменник одночасно з нами зацікавився тією ж темою, що й ми. Нічого дивного: адже події розгорталися на території Великого князівства Литовського, до якого входили як сучасні українські, так і сучасні білоруські землі. Це наша спільна історія! Та найприкріше полягало в тому, що за історичними матеріалами білоруський колега звернувся до тих же музеїв, що і ми. Отримавши звідти аналогічні відомості, він спромігся зорганізувати цикл документальних телепередач, в яких розповів про свої музейно-архівні пошуки, враження й умовиводи…
З іншого боку, добре, що дописати свій роман ми на той час не встигли. Зупинивши роботу, кардинально переглянули початковий задум, ввели декілька нових героїв, разом з ними намітилися додаткові сюжетні лінії. В підсумку вийшов зовсім новий твір, якщо порівнювати з початковими намірами. Хоча робота тривала значно довше, ніж ми розраховували.

– Ще кілька років тому видавці відмовлялись працювати з рукописами, більшими за 7-8 авторських аркушів. А зараз – дивлюсь – нова тенденція. Навіть «Коронація слова» змінила умови прийому в номінації «Романи», тобто маємо істотне збільшення обсягу. Як вважаєте, сприймуть сучасні читачі твори, більші за звичним обсягом?

ТЛ: Ще в середині 90-х у мене в співавторстві з Олегом Авраменком вийшло в Москві дві «цеглини» – таким чином на письменницькому жаргоні називають роман обсягом 20-25 авторських аркушів. Тож особисто мене навпаки дивувало, чому українські романи не дотягують до цього формату! Хоча… Україна – не Росія, тут проза компактніша.
Втім, твердження, що «кілька років тому видавці відмовлялись працювати з рукописами понад 7-8 аркушів», чесно кажучи, є для мене новиною. Звісно, мої ранні міні-романи «До комунізму залишалось років п’ятнадцять-двадцять», «Повість про чотири квітки» і «Двоє в чужому домі» – це «чвертьцеглини»… однак саме їхня публікація була проблемною. А так і я сам, і ми удвох з Оленою завжди орієнтувалися на 10 аркушів. А «Пустоцвіт» – це загалом 14 аркушів, і з ним не було проблем.
ОЛ: Загалом-то, не важливо, який обсяг твору. Важливо, щоб він був написаний легко і доступно для читачів, щоб була інтрига й цікаві події, а не просто перелік історичних фактів. Тоді книга будь-якого обсягу читатиметься легко, з приємністю.

– Ваші романи – побудовані за класичним сюжетом. Хотілося б дізнатись про ваше ставлення до романів, що складаються із окремих новел. Іноді вони навіть не поєднані наскрізним героєм. Не виникало у вас бажання написати щось на такий кшталт?

ОЛ: Можу лише повторити сказане щодо обсягу. Неважливо, яку внутрішню структуру має твір. Важливо, наскільки цікаво його читати. Роман в новелах чи роман в оповіданнях?! Окремі епізоди без наскрізних героїв?! Нехай так – аби тільки гортати сторінку за сторінкою, не маючи змоги відірватися від сюжету.
ТЛ: Не люблю говорити про не завершену роботу… Але чесно кажучи, саме зараз ми пишемо такий твір. Втім, структурно це вже не роман, а дещо більше. Розкривати докладніше не хочу. Але вже обсяг твору там просто шалений! Одна з газет назвала це «романом» – але тільки тому, що журналістка не змогла підібрати іншого слова для визначення великогабаритного твору.

– Що презентуватимете під час Львівського Форуму-2017?

Тимур і Олена Литовченки (синхронно): Свіжий історичний детектив «Принц України», відзначений свіжим дипломом «Коронації слова». Біографічний роман про Данила Скоропадського – найостаннішого українського гетьмана у вигнанні, який помер рівно 60 років тому.

– А яку зі своїх книг Ви вважаєте найбільш привабливою для пересічного читача?


ТЛ: Якщо вести мову суто про мої книги, то з авантюрно-історичних це – «Орлі, син Орлика», з фантастичних – «Приречений жити». Остання книга вийшла друком у Львові в 2005 році, але мені й досі приносять її на підпис. Що ж до наших спільних книг… Це краще у Олени спитайте.
ОЛ: Будь-яка з наших книг цікава. Та й читачі різняться за віком, за статтю, у всії різні смаки, а добрий роман за визначенням є багатогранним. Отож я б не стала виділяти якийсь окремий твір з-поміж інших.
ТЛ: Хочу дещо додати. Володимир Висоцький колись співав: «Лучше гор могут быть только горы, На которых еще не бывал… На которых никто не бывал». Хочеться сподіватись, що найпривабливіші наші книги ще не написані. Що все у нас попереду :)


– Ваші побажання читачам...

ТЛ: Зичу якнайбільше талановитих українських письменників, які писатимуть для них все нові й нові талановиті книжки! А ми особисто конкуренції не боїмося :)
ОЛ: Читайте більше, шановні :);

Розмовляла Еліна ЗАРЖИЦЬКА

Відповісти на статтю

chenlixiang | 14.11.17 12:33:33

http://www.ed-hardy.in.net
http://www.stuart-weitzman.org
http://www.raybansunglassesnew.us.com
http://www.michaelkors--canada.ca
http://www.scarpe-adidas-superstar.it
http://www.montre--pascher.fr
http://www.airmax-90.co.uk
http://www.christian--louboutin.it
http://www.asicso.com
http://www.moncleroutlet.com.co
http://www.converse--shoes.us
http://www.nike--airmax.co.uk
http://www.bcbgmax.in.net
http://www.salomonshoes-outlet.com
http://www.marcjacobs-handbags.in.net
http://www.michael--korsoutlet.ca
http://www.converse-pas-cher.fr
http://www.truereligion-jeans.co.uk
http://www.toryburch-outlet.net
http://www.vanspas-cher.fr
http://www.truereligion.in.net
http://www.michael-jordan.co.uk
http://www.hermes.org.uk
http://www.nike-air-huarache.co.uk
http://www.sunglasses-raybans.us.com
http://www.mizunowave.net
http://www.nikeairforce-1.fr
http://www.vans--shoes.com
http://www.maccosmetics-outlet.in.net
http://www.pandora-jewelry.us.com
http://www.sac-guesspascher.fr
http://www.macmakeupuk.co.uk
http://www.kobe9shoes.net
http://www.nikeblazer1.fr
http://www.poloralphlaurenitalia.it
http://www.uggs-outletboots.in.net
http://www.christianlouboutin-outlet.in.net
http://www.outletonline-michaelkors.com
http://www.nikestoreuk.co.uk
http://www.uggs--outlet.net
http://www.tods-shoes.org
http://www.cheap-uggs.in.net
http://www.michaelkorsoutletsell.us.com
http://www.adidasshoesoutlet.com
http://www.niketnrequinpascher.fr
http://www.the-north-face.in.net
http://www.polo--ralphlauren.us
http://www.tommy--hilfiger.fr
http://www.hollister.cn.com
http://www.katespade-uk.co.uk
http://www.nike-free-run.us.com
http://www.asicstrainers.org.uk
http://www.tommy-hilfiger.org.uk
http://www.nikeair-max.it
http://www.pandora-charmsuk.co.uk
http://www.juicycoutureoutlets.com
http://www.the-north-face.me.uk
http://www.nike-free-run.co.uk
http://www.celine-handbags.org
http://www.nike-airmax.nl
http://www.officialmichaelkorshandbags.us.com
http://www.baseball-bats.us
http://www.oakley--sunglasses.co.uk
http://www.bottegavenetaoutlet.us.com
http://www.air-max-90.fr
http://www.nikeroshe.net
http://www.soccer--shoes.net
http://www.mulberryoutlet.me.uk
http://www.rayban-sunglasses.net.co
http://www.louboutinshoes.org.uk
http://www.hollister-uk.me.uk
http://www.air-jordans.co.uk
http://www.longchamp-outlet.in.net
http://www.wedding--dresses.net
http://www.parajumpersoutlet.us.com
http://www.airjordanpaschere.fr
http://www.outletscarpehogan.it
http://www.louboutin-pas-chere.fr
http://www.pandora-bracciali.it
http://www.juicycoutureoutlets.us
http://www.ralphlauren-outlet.co.uk
http://www.oakleysunglasses.com.co
http://www.scarpe-nike-store.it
http://www.ugg-boots-uggs.co.uk
http://www.hollister-clothingstore.us.com
http://www.lunetteraybanpascher.fr
http://www.asics-gellyte.fr
http://www.hollister-co.it
http://www.pandorauk.co.uk
http://www.replica--watches.com
http://www.adidas-trainersuk.co.uk
http://www.canadagooses.co.nl
http://www.burberry-outletsale.name
http://www.swarovski-jewelry.mex.com
http://www.sac-burberry-pascher.fr
http://www.fitflops.me.uk
http://www.supra--shoes.com
http://www.timberland--boots.com
http://www.lebron-11.net
http://www.uggs-outlet.in.net
http://www.michaelkors-outlet-canada.ca
http://www.rayban--occhiali.it
http://www.cheapnfljerseyonline.us.com
http://www.burberryoutlet-store.us.com
http://www.nike-roshe-run.me.uk
http://www.new-balance-femme-574.fr
http://www.canadagoose.net.co
http://www.coachpurse.in.net
http://www.moncler.de.com
http://www.cheapuggboots.in.net
http://www.nike-freerun.com
http://www.fendi.in.net
http://www.uggs--outlet.net
http://www.maccosmetics-uk.co.uk
http://www.airmaxnike.fr
http://www.uggboots--outlet.us.com
http://www.michaelkorsoutlet-shop.us.com
http://www.nikefree-run.co.uk
http://www.burberryoutletonline.org
http://www.nikeshoes-outletstore.us
http://www.the-north-face.fr
http://www.montrespas-cher.fr
http://www.moncleroutlet.es
http://www.hermes-birkinbags.in.net
http://www.beatsheadphones.in.net
http://www.chiflatiron.cn.com
http://www.montre-femme-homme.fr
http://www.replica-watchesuk.co.uk
http://www.jordansretro.in.net
http://www.christian-louboutin-shoes.in.net
http://www.vans-scarpe.it
http://www.soccerjerseys.com.co
http://www.nike--store.fr
http://www.nikeairmaxtrainers.org.uk
http://www.cheap-eyeglasses.in.net
http://www.converse.org.uk
http://www.canadagoose--outlet.us.org
http://www.juicycoutureoutlet.com.co
http://www.coach--outletonline.us.com
http://www.salvatoreferragamo-shoes.us.com
http://www.nikerosherunpascher.fr
http://www.canadagoose--jackets.ca
http://www.moncler.co.nl
http://www.puma--shoes.com
http://www.truereligionoutlets.in.net
http://www.tory--burch.org
http://www.converseshoes.org.uk
http://www.pandorajewelrys.us.com
http://www.beats-by-dre.co.uk
http://www.hermesoutlets.us.org
http://www.ugg-australia.co.uk
http://www.guessfactorycanada.ca
http://www.airmax-90.in.net
http://www.redbottoms.in.net
http://www.herveleger.us
http://www.ralphlauren--outlet.co.uk
http://www.rayban-sunglasses.me.uk
http://www.thomassabo-uk.co.uk
http://www.converseallstar-outlet.it
http://www.uggaustraliaboots.it
http://www.lebronshoes12.net
http://www.mizunorunning-shoes.com
http://www.ferragamo-shoes.net
http://www.swarovskijewelleryuk.co.uk
http://www.thenorthface-uk.co.uk
http://www.cheap-jordan-shoes.com
http://www.nikeairmaxinc.net
http://www.lunette-oakley.fr
http://www.coachoutlet-online.in.net
http://www.pololacoste-pas-cher.fr
http://www.toryburch-outletsonline.us.com
http://www.ray-ban-sunglassesoutlet.us.com
http://www.parkacanadagoosepascher.fr
http://www.oakleysunglassesnet.us.com
http://www.sac-michael-kors.fr
http://www.ferragamo.org.uk
http://www.kevindurant-shoes.net
http://www.newbalance-shoes.in.net
http://www.timberland.org.uk
http://www.timberlandbootsuk.me.uk
http://www.nikeblazerpaschere.fr
http://www.cartierlovebracelet.us
http://www.insanityworkout.co.uk
http://www.mont-blanc-pens.mex.com
http://www.rayban--sunglasses.org.uk
http://www.bracelet-swarovski-bijoux.fr
http://www.cheapnfl-jerseysshop.us.com
http://www.air-jordanshoes.net
http://www.longchamphandbagsoutlet.us.com
http://www.sac-michaelkors-pascher.fr
http://www.oakleysunglassessale.name
http://www.saclongchampspascher.fr
http://www.bracelet-pandora-bijoux.fr
http://www.poloralph-lauren-outlet.in.net
http://www.rolex--watches.co.uk
http://www.occhiali-oakley.it
http://www.oakleysunglassesfree.us.com
http://www.adidasoriginals.org.uk
http://www.cheapweddingdresses.org.uk
http://www.fitflop.me.uk
http://www.nike-mercurial-superfly.co.uk
http://www.timberland-boots.us
http://www.lunette-oakley-pascher.fr
http://www.karenmillen.org.uk
http://www.christian--louboutin.org.uk
http://www.giuseppezanotti-outlet.us.com
http://www.truereligionoutlet.in.net
http://www.rayban--sunglasses.org
http://www.nike--huarache.fr
http://www.cheap-uggs.in.net
http://www.weddingdresses.me.uk
http://www.michaelkorsoutletweb.us.com
http://www.roshe--run.com
http://www.lebronjames-shoes.com
http://www.michaelkorsoutlet.in.net
http://www.outlet-north-face.us.com
http://www.michael--kors.org.uk
http://www.newbalancesoldes.fr
http://www.canada--goose.org.uk
http://www.longchampsacpascher.fr
http://www.burberry-outlet-online.it
http://www.prada.me.uk
http://www.michaeljordan.fr
http://www.basketball--shoes.net
http://www.the-north-face.fr
http://www.michael-korshandbagsuk.co.uk
http://www.uggs-canada.ca
http://www.linksoflondon.me.uk
http://www.uk-hollister.me.uk
http://www.beatsbydrdreheadphones.us
http://www.uggs-outletboots.in.net
http://www.chaussure-nike-pas-cher.fr
http://www.ghd-hairstraighteners.me.uk
http://www.airmax-95.in.net
http://www.nike-rosherun.net
http://www.fivefingersshoes.org
http://www.nikeairforceone.fr
http://www.poloralphlauren-pascher.fr
http://www.coachfactory-outletonline.in.net
http://www.oakleysunglassesweb.us.com
http://www.adidas--superstar.fr
http://www.bottesuggsoldes.fr
http://www.jimmy-choo-shoes.in.net
http://www.guess-factory.us.com
http://www.dolce-and-gabbana.org
http://www.pandora--charms.in.net
http://www.canadagoose-jacka.se
http://www.ralph--lauren.fr
http://www.mulberryhandbagsoutlet.org.uk
http://www.the-north-faceoutlet.us.com
http://www.truereligionjeansoutlet.us.com
http://www.uggaustralia-pascher.fr
http://www.michael-kors-outlet.me.uk
http://www.michael--kors.fr
http://www.kate-spade-outlets.us.com
http://www.dansko-shoes.org
http://www.sac-longchamp-pas-cher.fr
http://www.cheap-jordans.in.net
http://www.cheapairjordan.in.net
http://www.nikerosherun.net
http://www.valentino-shoes.us.com
http://www.uggs-outlet.in.net
http://www.oakleysunglassesoutlet.us.org
http://www.uggaustraliaboots.org.uk
http://www.nikefree-5.com
http://www.rolex--replica.us
http://www.michael-korsoutletonline.eu.com
http://www.kobebryantshoes10.com
http://www.sac-vanessa-bruno.fr
http://www.nikeshoesinc.us
http://www.swarovski-gioielli.it
http://www.michael-kors-borse.it
http://www.abercrombiehollister.it
http://www.cheap-wedding-dresses.org
http://www.barbour.us.org
http://www.poloralphlaurenoutletsale.us.com
http://www.bottesuggsoldes.fr
http://www.adidas-zxflux.fr
http://www.marcjacobs.org.uk
http://www.doudoune-monclerpascher.fr
http://www.oakley--sunglasses.com.co
http://www.prada-outlets.in.net
http://www.levis-jeans.us
http://www.raybansunglassesrb.us.com
http://www.nikeair-max.net
http://www.airmax-90.co.uk
http://www.louboutin-pas-cher.fr
http://www.adidasoutlet.net
http://www.nike-airmax-pas-cher.fr
http://www.nike-mercurial.org
http://www.katespadeoutlet-onlinestore.us
http://www.outlet-nike.us
http://www.coachoutletstoreonline.jp.net
http://www.canada-goosejackets.net.co
http://www.michael-jordan.it
http://www.hollister--canada.ca
http://www.newbalance-trainers.org.uk
http://www.nike-trainersuk.org.uk
http://www.orologi-rolex.it
http://www.vans-shoes-outlet.com
http://www.fitflopsale.net
http://www.mac-makeup.com
http://www.balenciaga.in.net
http://www.monclerjackets.us.org
http://www.reebok-outlet.in.net
http://www.mont-blanc-pens.in.net
http://www.christian--louboutin.net
http://www.omegawatches.org.uk
http://www.cheapuggboots.in.net
http://www.pascherugg.fr
http://www.instylerionicstyler.us.com
http://www.longchamphandbagsoutlet.us
http://www.moncler--outlet.it
http://www.new-balanceoutlet.net
http://www.air-max-2017.net
http://www.polo--ralphlauren.us.com
http://www.longchamp-bags.uk
http://www.lunette-rayban-pas-cher.fr
http://www.nike-free-run.fr
http://www.michaelkorsoutletonlinestore-sale.us.com
http://www.ralphlauren-outlet.in.net
http://www.timberlandpas-chere.fr
http://www.reebok-shoes.mex.com
http://www.truereligionjeansoutlet.in.net
http://www.tommyhilfigeroutlet.net
http://www.uggaustraliauk.org.uk
http://www.hogan-outlet-online.it
http://www.jacketsmoncler.co.uk
2017.11.14chenlixiang
Відповісти на статтю